Firmaların temasta oldukları kişi veya kurumlarla olan iletişimlerini yürüttükleri Call Center (Çağrı Merkezi) yazılım, donanım, insan kaynakları ve iş akışlarından oluşan etkileşim merkezlerinden biridir. Yoğun şekilde gelen ve giden telefon çağrılarının gerçekleştirildiği merkezler olan call centerlar genel anlamda bilgi hatları, müşteri ilişkileri, rezervasyon merkezi, yardım masası gibi genel hizmetler sunan yapılardır.

Son zamanlarda yapı itibariyle değişime uğrayan çağrı merkezleri yalnızca telefon çağrısı almakla kalmayıp aynı zamanda e-posta, fax, sms, çevirimiçi sohbet (online chat) gibi iletişim kanallarını da yönetebilecek donanıma sahipler. Bundan dolayı bu merkezler Customer Interaction Center, Contact Center, Customer Contact Center, Customer Interaction platform gibi isimlerle de bilinmektedirler. Bunlara karşın dile yerleşiklik açısından oldukça güçlü bir ifade olan call center terimi belirtilen veya ileride gelişecek olan iletişim kanallarının tamamını ifade eder bir şekilde kapsayıcı terim olmaya devam edecektir.

Çağrı merkezleri şirketler için birçok fayda sağlar. Bunların bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Şirket operasyon giderleri azaltılır
 • Müşteriler tek bir merkezden hizmet alabilir
 • Toplanan veriler bir kaynakta depolanabilir
 • Müşteri talep, şikayet veya bilgilerinin kolay ve basit bir şekilde toplanması
 • Satış ve pazarlama departmanları için büyük bir destektir
 • Müşteri taleplerinin7/24 alındığı bir merkezdir
 • Müşteriyi tanıma ile müşteri sadakatinin artırılması sağlanır
Logocu Ajans

Süreç Nasıl İşler ?

Brief

Çağrı merkezi departmanında önce ilgili hizmet verilecek proje ve ürünleri bilgileri firmadan alınarak eğitim sürecine geçilir. Sonrasında bu bilgiler doğrultusunda müşteriler ile aktif görüşmelere başlanır.

Görüşme

CRM Medya olarak tüm aramalarımızı raporlamaktayız. Müşteriler satış ofisini ziyaret edeceklerini belirttiklerinde satış sonlanana kadar takip ederrek ziyaret gerçekleştiği anda satış danışmanlarına devrediyoruz. Olumsuz sonuçlanmayıp randevuya da dönüşmeyen datalar belirli aralıklarla tekrar arıyor ve satış potansiyeline göre süreci müşterilerin satış ofislerine getirilmesi için takip ediyoruz.

Kodlama

Onaylanan tasarım profesyonel kod ekibimiz tarafından SEO uyumlu, son trend kodlama alt yapısı kullanılarak yayına hazır hale getirilir. Kullanıcıların siteden kısa sürede uzaklaşmasını önlemek adına, uzun yüklenme süresi en aza indirilir, kırık bağlantılar ve açılmayan görseller var ise yayına alınmadan önce tüm iyileştirmeler yapılır. Kaliteli kodlanmış bir web sitesi arama motorlarında hızlıca index alır ve sizlere maddi açıdan geri dönüş sağlar.

Revize

Kodlaması biten web sitesi yayına alınmadan önce son işlem olan müşteri onayına gönderilir. Müşteri web sitesini teslim almadan önce son kontrollerini yapar ve varsa revize iletir. Revizeler tamamlandığında son onaya gönderilir ve teslim için herhangi bir engel kalmaz.

Raporlama

CRM Medya olarak tüm aramalarımızı raporlamaktayız. Müşteriler satış ofisini ziyaret edeceklerini belirttiklerinde satış sonlanana kadar takip ederrek ziyaret gerçekleştiği anda satış danışmanlarına devrediyoruz. Olumsuz sonuçlanmayıp randevuya da dönüşmeyen datalar belirli aralıklarla tekrar arıyor ve satış potansiyeline göre süreci müşterilerin satış ofislerine getirilmesi için takip ediyoruz.

What is PCC Advertising?

At their core, keywords are one of — if not the most — single important component of a successful SEO campaign. Keywords refer to the words typed into a search box – be it on Google, Bing, or Yahoo. However, there is much more to keywords than just that.

The keywords typed into a search box reveal certain details about customers and how they go about searching for things. Knowing this, it’s important to target keywords that mimic your customer’s minds and search tendencies.

Sıkça Sorulan Call Center Soruları

CRM Medya ile çalışmaya başlamadan önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Çağrı Merkezi hizmeti sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.
 
Contact center ile call center farkı nedir ?
 • Böyle bir ayrıma gerek yoktur. Bu iki terim de aynı anlamdadır. Günlük yaşamda Call Center, daha eski ve yerleşik bir terim olduğu için Contact Center terimini de kapsamaktadır. Call kelimesinin içeriğinin artık sadece telefon çağrısını ifade etmediği göz önünde bulundurulduğunda Call Center teriminin kullanımı, kafa karışıklığının engellenmesi açısından daha doğrudur.
 •  
Çağrı merkezi hangi saatler arasında çalışmalıdır?
 • CRM Medya olarak haftanın her günü 09:00 - 23:00 arası hizmet vermekteyiz. Ancak istek üzerine 7x24 çağrı merkezi hizmeti verebiliriz.
 •  
Çağrı merkezlerinde yapılan görüşmeleri kaydetmenin hukuki bir mahsuru var mıdır ?

 

 • Görüşmenin kayıt altına alınacağının bilgisi gerekli izin ve pazarlama yapıldığında ve görüşme başlangıçlarında paylaşıldığı takdirde herhangi bir sakıncası yoktur.
 •  

 

 

Çağrı merkezimde gerçekleşen görüşmelerin ses kayıtlarını tutmalı mıyım?
 • Çağrı ses kayıt sistemleri bir çağrı merkezinin olmazsa olmaz yapılarındandır ve çok değişik amaçlarla kullanılmaktadırlar. Örneğin çağrı merkezleri müşteri ile temasların en sık şekilde oluştuğu departmanlar olduğu için Bu temaslar sırasında çıkabilecek anlaşmazlıkların çözümü amacıyla çok sık kullanılan ses kayıtları, şirketin bazı kararlarına dayanak oluşturabilmektedir. Bunun yanında kaydedilen görüşmeler, değişik şekillerde, operatörlere dinletilerek onların eğitimlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca kaydedilen görüşmeler belli kriterlerden geçirilerek operatörlerin ödüllendirilme prosedürlerine etki eder ve Kaydedilen görüşmelerin, sahipleri tarafından dinlenilmesine izin vererek, operatörlerin kendi görüşmelerini değerlendirmeleri, kendi kendilerini eğitmeleri ve çalışmalarına yön vermeleri sağlanabilmektedir.
 •  
Çağrı merkezi uygulamalarında başarı kriterler nasıl belirlenmeli?
 • Çağrı merkezi departmanlarında başarı kriterleri SMART ile ifade edilen nitelikleri taşıyacak şekilde belirlenmelidir. Özetle, başarı kriterleri S - (Specific) Belirli, M - (Measurable) Ölçülebilir, A - (Attainable) Ulaşılabilir, R - (Realistic) Rasyonel, T - (Time limited) Zaman Sınırlı niteliklerini taşımalıdır. Başarı kriterleri çağrı merkezi ve iç/dış müşterinin karşılıklı mutabakatı ile kararlaştırılmalıdır. Bu mutabakatta kalitenin bir maliyeti olduğu göz önünde bulundurularak, en yüksek kaliteyi, en düşük maliyet ile talep etmek yerine, kalite ve maliyetin optimize edildiği gerçekçi ve ulaşılabilir başarı kriterleri belirlenmelidir. Bunlar dışında anahtar başarı kriterleri günlük, haftalık ve aylık olarak belirlenerek ilgili kriterlere göre denetlenmelidir.